Жанна Потапова

Жанна Потапова

Біографія

Інструктор з Хатха Йоги, Флай йоги (Йога в гамаках), Йога-терапії, Пілатесу від 2007 року.  Спікер фестивалю Yoga Expo 2017, презентер і спікер фестивалю Veda Life 2018, засновник проєкту Йога-табір “Прана” і  Йога Студія “Forever”  Диплом ЛДУФК з відзнакою. Сертифікати семінарів А.Сидерського.

Гасло

Живи тут і зараз!

ІНСТРУКТОР З ХАТХА-ЙОГИ, ЙОГА-ТЕРАПІЇ, ПІЛАТЕСУ.

Жанна Потапова

https://www.youtube.com/@YogaZhanna108

Досвід

Засновник фітнес-клубу “Forever” і Йога-студії по вул.Зеленій,20, у Львові.

Перший вчитель йога-тічерів  мережі “Форевер”.

Засновник і організатор  Йога-табору “Прана”  www.yogatabir.com.ua

Йога в потоці.Йога Він’яса. Послідовності, коли кожна наступна асана витікає  “в потоці” з попередньої, безперервно і динамічно, таким є принцип побудови моєї йога-практики. Кожне заняття, відповідно до рівня тренованості учнів,  проводжу, керуючись логічністю переходів з однієї асани в наступну, компенсацією навантажень на певну зону тіла, поступовістю від простого до складного.

Викладаю цю програму від 2007 року, у клубах нашої мережі. Програму постійно вдосконалюю, застосовуючи набутий досвід. Техніка виконання і класифікація асан – відповідно до вчення Б.К.С.Айєнгара.

Йога в Потоці – це динамічна йога-практика. Побудова послідовностей не є стало прописана, а базується на логічних принципах: 1) поступове ускладнення з використанням підготовчих асан і їх комбінацій, і підвідних вправ. 2)компенсація навантаження і розтягування за допомогою асан-антагоністів, 3)дотримання певного ритму продовж тренування.

Будую кожне окреме тренування з безперервних послідовностей класичних асан, завдяки чому практика є динамічною, хоча фази фіксації є обов’язковими. Логічні переходи з одної форми (асани) в наступну і черговість асан в зв’язці періодично поновлюються, відповідно до зростання тренованості тих, хто практикує, так само, як і пропонуються більш складні асани.

Особливістю пропонованої системи  вважаю її постійне оновлення. Хоча  послідовність  складається, фактично, з класичних, віками перевірених асан, кожне тренування – інше, двох однакових немає . Цим система нагадує імпровізований танець: він також будується з базових хореографічних елементів, але послідовність їх виконання і створює танцювальну композицію. Тому практика несе емоційне наповнення, мотивацію, прагнення до самовдосконалення.
Вірна техніка виконання кожної асани є обов’язковою. Утримання (фіксація) в завершальній фазі – обов’язковим.
Перша частина тренування є підготовчою, складається з Пранаями в русі, послідовності (він’яси) для попереднього підготовчого розтягування великих і дрібних м’язевих груп і синхронізації дихання з рухом., що надає можливість заглибити увагу всередину тіла і навчитись спостерігати положення тіла, скорочення, розтягування, розслаблення м’язів “внутрішнім поглядом”, не відволікаючись на зовні. Далі переходимо до основної частини –  послідовностей, в яких  виконуються досить складні асани: стоячи, на рівновагу, розтягнення, бокові та прямі упори на руках, пози з прогибом назад, пози з розтягненими розворотами корпусу. Варто зазначити: виконанню складних за технікою асан та їх комбінацій, передують  підготовчі асани. За цими комбінаціями слідують послідовності, що складаються з асан  сидячи, з глибоким розтягненням усіх м’язевих груп; прогибів назад,  упорів на руках.

До основної частини включаю також  мудри і бандхи : техніку Агні-сара-дхауті (очищення внутрішнім вогнем), або йога-мудру, або мага-мудру – тобто  очищуючі, імуно-моделюючі  енергетичні техніки. Послідовності, що складаються з 5-12  асан ( в основній частині тренування) виконуються спочатку на одну сторону тіла, потім, після короткої «компенсації навантаження», на іншу. Таких  послідовностей в кожному тренуванні від 4-х до 7, залежно від складності вправ і переходів. Послідовності не є постійними: на протязі тренувального циклу змінюється порядок, точніше – рисунок їх побудови. Наприкінці основної частини тренування виконується шіршасана та цикл сарвангасани. При високому рівні підготовки виконується вріщікасана і адхо мукха врікшасану. Заминка: класичні  пранаями  та шавасана. Серед  обов’язкових — ШІРШАСАНА (СТІЙКА НА ГОЛОВІ),  за умови достатньо сильного м’язевого корсету і психологічної готовності  учня (за умови відсутності протипоказів до її виконання). Правильній техніці виконання цієї основної асани приділяється значна увага.

В заняттях використовую з додаткового знаряддя фітболи, в першу чергу  як додаткову опору при недостатній гнучкості тіла в асанах з прогибом, при недостатній силі рук в бокових планках. Варто зазначити: в своїх тренуваннях ми не ставимо за мету усіх, хто займається, неодмінно «посадити в лотос» (падмасану), бо це ніби-то, є атрибутом йоги, або розтягнути в “шпагат” (ганумасану). Ми лише навчаємо і практикуємо,  правильне  розтягнення, щоби не ушкодити м’язевий апарат.  Важливішим є фактор праці над тілом: якщо це асана на розтягнення м’язевої групи, головне — це сам процес розтягнення, покращення кровообігу та тонусу м’язевої групи або суглоба.  Результат — не сісти в шпагат або в лотос,т.ін., а оновлення, живлення, покращення еластичності суглобів та відновлення функцій рухового апарату. Учні, які самі ставлять за мету виконати «шпагат» або лотос, таки досягають свого; але для цього необхідно виконувати розтягнення майже щоденно, тоді мета досягається без травматизму.

Обов’язковою складовою наших практик є Пранаяма.
Шрі Свамі Шивананда: “Пранаяма – це поглиблення, продовження і розширення життєвого дихання або накопичення Сили. Під Пранаямою в Йозі розуміється система дихальних вправ – пранаям, що дають життєву силу і досконалість, продовжують життя і забезпечують перемогу в сутичці зі смертю”… (Слід зауважити, що метою Йоги не є продовження життя фізичного тіла заради насолод матеріальним життям, а очищення розуму і досягнення ним здібності духовної реалізації. Асани і пранаями сприяють саме цій меті, роблячи фізичне тіло здоровим, а розум чистим і зосередженним. ) “… Йогіни вважають, що нормальна середня тривалість людського життя на цій планеті повинна дорівнювати приблизно ста рокам.Те, що життя тривалістю ста років можливе, підтверджується досить великою кількістю людей, без особливих хитрувань доживають до такого поважного віку. Такі довгожителі є практично в кожній країні.Тіло людини живе до ста років, після чого воно вмирає.Однак розвиток людського розуму в переважній більшості випадків за час одного повного циклу життя фізичного тіла не завершується.Тупий розум, розум, занурений в невігластво, розум пристрасний або ж розум, який перебуває на ступені активної реалізації мирських інтересів, – всі вони повинні пройти довгий шлях розвитку, щоб трансформуватися в чистий розум, а потім нарешті в розум, здатний до Божественного самоусвідомлення.”
Дихання, Життя, Енергія це – Прана. Людина може позбавитись від усіх хвороб за допомогою Пранаями – продовження, поглиблення дії Прани, життєвої енергії. Як відомо, 99% хвороб, що проростають в тілі фізичному, мають коріння,”посіяні”, спочатку в нашому розумі. Пранаями (йогічні дихальні техніки) є саме тим способом, завдяки якому ми здатні викоренити причину, а не “боротися” з симптомами хвороби. Одним з аспектів виникнення хвороб є дизбаланс, який накопичується в нас на протязі життя, між Сур’я (сонячною, гарячою) і Чандра(місячною,холодною) енергією. Перша відповідає за життєву активність, спонукає до дії. Друга відповідає за нашу моральну і духовну сферу, розслаблення і відновлення. Існують пранаями, спрямовані на відновлення саме цієї рівноваги в людському організмі. Яким чином завдяки “маніпуляціям” з тілом фізичним можливо свідомо досягти тонких, енергетичних планів? Саме цьому вчать пранаями, які працюють через усвідомлену роботу практикуючого з власним дихальним апаратом (поглиблення амплітуди, встановлення відповідного ритму (сповільнення або активізація) дихального циклу); виконання бандх – енергетичних замків; а також контроль над Наді – енергетичними каналами, через які тече Прана. Це: Сур’я наді (сонячний енергетичний канал ), що протікає через праву ніздрю; Чандра наді (місячний канал, холодний), що тече через ліву ніздрю. На протязі доби можна помітити, що одна ніздря заблокована, інша “працює”. Врівноважити енергії – пасивну місячну і активну – сонячну в тілі допомагають пранаями: ви можете розслабитись і відновитись завдяки одним методикам, і , навпаки, “пробудитись” до активної дії, практикуючи інші. Пранаяма в цілому і в першу чергу діє на наш Розум: очищає від брудних думок, заздрощів, злоби, хтивості; пробуджує від інертності і невігластва; концентрує, цілеспрямовує на важливе. А значить, позбавляє “коріння хвороб” його живлення.

ФЛАЙ-ЙОГА – відтепер в нашому клубі! Запишисьі навчись літати, разом з нами.
ПІЛАТЕС + ФІТБОЛ

Як відомо, гімнастика Пілатес була створена з метою реабілітації опорно-рухового апарату, підсилення м’язового корсету і відновлення тонусу хребта. Не дивлячись на колосальне розгалуження  напрямків сучасного Пілатесу, його основні принципи мають бути обов’язково дотримані в кожному тренуванні.   У своєму тренувальному процесі, при використанні силових і динамічних вправ, які наближені до функціонального і інтервального тренінгу,  я застосовую і навчаю наступним принципам класичного Пілатесу:

1) зосередження на вірній техніці виконання кожної вправи;

2) відповідності темпу кожної фази вправи індивідуальному дихальному ритму, який має бути оптимально амплітудним і сповільненим;

3)відчуття “енергетичного центру тіла” при виконанні вправ і послідовностей вправ.

Завдяки цьому, окрім стрункості, гнучкості і сили, тренування надають тілу відчуття легкості, і врівноваженості нервовій системі.

 Будую  тренувальний урок як фітнес-тренування, тобто за відомою схемою: розминка,основна частина, заминка.

На тренуваннях з пілатесу використовую  фітбол  як  нестійку опору для досягнення більшого ефекту в силових вправах, вправах на рівновагу. Фітбол допомагає “включити” дрібні м’язові групи стовбуру хребта – м’язи-стабілізатори.

Метою тренувального процесу, який складається з тренувальних циклів, є відновлення оптимального стану внутрішніх систем організму і утримання цього стану постійно, стабільно; підвищення рівня резистентності організму до негативних  факторів зовнішнього впливу, як фізичного (атмосферні явища, інфекційні загрози, професійні патологічні зміни, старіння тіла), так і психологічного  (розумові навантаження, стресові ситуації, суспільний тиск  і т.п.)

Зазначені вище системи тренувань я випробувала, постійно їх вдосконалюючи, від 2006 року. Підготувала інструкторів серед своїх учениць, вони так само проводять тренування за поданою вище схемою.  Деякі з них працюють та діляться своїм досвідом в  інших фітнес-клубах Львова.

Методики «працюють», люди, які займаються за нашою системою, відчувають позитивний вплив на організм, позбавляються багатьох недуг. Покращується їх самопочуття, емоційний стан. Серед наших клієнтів є багато таких, хто тренується і прогресує разом з нами багато років.